תכנון שנת הכספים למטפלים עצמאים

השנה האזרחית קובעת יותר בכל הקשור להנהלת חשבונות והתנהלות פיננסית נכונה ומסודרת. כשהשנה מסתיימת שימו לב שהכל מאורגן אצלכם לפי הספר, והוסיפו לכך כמה החלטות היערכות מחדש שלא יזיקו לאף מטפל בעל עסק להתייעל, לחסוך יותר כסף ולדאוג לעצמו לעתיד. מטפלים עצמאים שאינם קרובים במקצועם לענייני כספים מחמיצים את ההטבות המגיעות להן בשל חוסר ידיעה או הזנחת הנושא, וחבל. עצמאים חייבים לדאוג לעצמם, ומשום כך עליהם לדעת כל שנחוץ להם כדי לדאוג להטבות המגיעות להם מהמדינה.

הפקדות סוף השנה וההטבות
ההטבה המשמעותית ביותר היא על הפקדות לפנסיה. פנסיה היא הנקודה החלשה כמעט אצל כולם, ואצל עצמאים במיוחד. רוב המזומנים מושקע בעסק ובתזרים חיובי כדי לשלם לספקים, ובעלי עסק רבים אינם נותנים דעתם להפרשות הפנסיה הקבועות שלהם. מטפלים שכירים יודעים שאצלם ההפרשות הן אוטומטיות ומבוצעות על ידי המעסיק, עצמאים זקוקים למידע ותזכורת, ואף הבנה שיש לעשות שינוי בסדר העדיפויות על מנת לדאוג כך. מכיוון שכל הנתונים מלמדים על כך שרוב אזרחי המדינה אינם חוסכים מספיק לפנסיה שלהם המדינה דואגת לעודד הפרשות לפנסיה אצל עצמאים שאינם מכוסים על ידי חוק הפנסיה שדואג לשכירים. ברור וגלוי שקצבת הזקנה של הביטוח הלאומי אינה יכולה להבטיח חיים בכבוד, ולכן עליכם לדאוג לכך כמה שיותר מוקדם.

היכן אפשר להפקיד כעצמאי ולקבל הטבות שונות?
מדינת ישראל מעוניינת לעודד חיסכון למס, ולכן ההטבות שלה ניתנות בשני מסלולי הפקדה שונים – קופות גמל וקרנות השתלמות. שתי האפשרויות משמשות תכניות חיסכון שונות הן למטרת פנסיה והן למטרות אחרות, כשקופת גמל מיועדת לטווח ארוך יותר ובה מתנהלים לפי תקנון העמית של הקופה.
הבחירה אם לנהל את תכניות החיסכון שלכם בעצמכם או להפקיד בידי חברות ניהול, בתי השקעות או בנקים, או חברות ביטוח, היא בחירה שלכם, כשלכל אחת יש יתרונות וחסרונות משלה. יש לבדוק היטב את דמי הניהול שגובים מכם הגופים השונים, ואת העמלות השונות על ביצוע פעולות בניירות ערך.כמובן שהקל והפשוט ביותר הוא להפקיד בהוראת קבע חודשית, ולהסיר את הדאגה מלבכם ברגע שבחרתם את הגוף שבו תנהלו את החסכונות שלכם.

קופת גמל וההטבות שלה לעצמאים
בקופת גמל אפשר להפקיד משנת 2008 בשני מסלולים – מסלול קופה שאינה משלמת לקצבה ואי אפשר למשוך ממנה ישירות, ומסלול קופה שמשלמת לקצבה לפי התקנון שלה וגובה הקצבה תלוי בסכומים שהופקדו בה, בגיל ובמועד הפרישה.
עצמאים רשאים להפקיד בקופת גמל כספים בשווי עד 11% מהכנסתם השנתית, וליהנות מניכוי במס. כלומר, הסכום המופקד יורד מסך ההכנסות החייבות במס ומקטין בכך גם את המס. נוסף על כך, אפשר לקבל זיכוי בגובה 35% על הפקדה בגובה 5% מההכנסה השנתית של העצמאי אם הסכום יופקד עד סוף השנה. בסך הכל, הפקדה של 16% מגובה ההכנסה השנתית תזכה אתכם בהטבות אלה. מקסימום ההכנסה השנתית האפשרית – 206,400 ₪. אל תחכו עד הרגע האחרון, למרות שגם כמה ימים לפני סוף השנה אפשר לבצע הפקדה חד פעמית. גשו עם האישורים על ההפקדה וקבלו את ההטבה.

קרן השתלמות – חיסכון לטווח בינוני
קרן השתלמות היא תכנית חיסכון המיועדת למשיכה לצורכי השתלמות חרי שלוש שנים, או לכל מטרה אחרת אחרי שש שנים. זהו אפיק ההשקעה היחיד שבו אפשר לקבל היום פטור ממס על רווחי הון. כלומר, מס על הרווח שעשיתם, לא על ההפקדה עצמה. עצמאי רשאי להפקיד עד 7% מההכנסה השנתית ועד לגובה 18,480 ₪, כך שרצוי כמובן להפקיד את הסכום המרבי כדי ליהנות מההטבה, ללא קשר להכנסה בפועל.

הנכם נמצאים באתר הבית של תוכנת טיפולוג – תוכנת ניהול למטפלים המאפשרת תיעוד מסודר ומאובטח של מהלך הטיפולים, ניהול מטופלים, תיעוד הסטוריית טיפולים ועוד
לקריאה נוספת על מערכת ניהול ותיעוד לעוסקים בטיפול

נסו עכשיו את מערכת טיפולוג חינם וללא כל התחייבות: הרשמה

האתר משתמש ב״עוגיות״ (cookies) לצורך שיפור חווית המשתמש