עסק טיפולי ככלי לשיפור החיים ולא כמטרה לחיים

לתחום הטיפולי מגיעים בדרך כלל אנשים שיש להם יכולות וכישורים יוצאי דופן להבחין ולאבחן אנשים אחרים ואת המצוקות שלהם. מכיוון שטיפול באנשים הוא דרך חיים המחייבת למידה מתמדת – של המטופלים ושלכם כמטפלים, מטפלים הם גם אנשים שהטיפול בשבילם הוא גם ייעוד ולא רק מקצוע. הם מקדישים זמן רב לא רק כדי לעזור ולשפר את איכות חייהם של האנשים, אלא צומחים בעצמם, משתכללים ומשתדרגים כל הזמן, משום שבכל פעם שהם מפיקים תועלת אישית היא משליכה ישירות על איכות הטיפול שלהם באחרים. הערניים שבמטפלים יודעים גם להיעזר בתובנות ובידע שלהם במקצוע שרכשו גם כדי להאיר פינות פרטיות שלהם, ולשאול את השאלות הנכונות שיסייעו לו בדרכו המקצועית.

סביר להניח שאנשים שמקצועם הוא טיפול קשובים יותר גם לעצמם, בדרך כלל, ולכן רוב הסיכויים הם שהם גם מודעים לאפשרויות שמזמנים להם החיים המקצועיים, וכיצד לשלב אותם בחייהם הפרטיים. שיטות הטיפול יכולות להישען על בסיס קבוע ונוקשה של ידע וחוקים, אולם מטפל טוב שואל את עצמו שאלות כל הזמן, ונדרש להכרעות משתנות מדי יום וזה עלול גם לשתק, או לגרום לחשש להיות החלטי ולהתפשר על טיב התוצאות שאפשר להגיע אליהן.

השאלה הראשונה שכדאי לברר אחרי שמתבררת לכם המגמה, היא האם המטרה האישית שלכם תוגשם על ידי עבודה במרכז טיפולי או בקליניקה שאתם מכירים ושואפים ולהצטרף אליה, או לפתוח מקום משלכם. ההבדל ברור ונובע מהגדרת החזון שלכם כמטפלים, מההתפתחות שלכם בתחום זה ומהיכולת שלכם לקבל הוראות או ליזום ולעצב לעצמכם את המקום והשיטות שלכם.

השאלות שנשאלות בהקמת העסק ובחירת הקליניקה קשורות גם למקומה של הקליניקה בחייכם, כך שתוכלו להשתמש בה ככלי לשיפור איכות החיים שלכם מבלי לתת לה להפוך לעול, לנטל שאתם כבר לא מצליחים להתמודד אתו. אם כך, למה בעצם בחרתם דווקא בעסק משלכם? האם העצמאות חשובה לכם או שאתם יודעים בוודאות שהן מקצועית והן אישית רק שם תוכלו לבטא במלואו את הפוטנציאל שלכם כמטפלים?

כדי לשפר את איכות החיים האישיים והמקצועיים שלכם, מוצעות בזאת כמה נקודות למחשבה על הקשר שבין ההחלטות שלכם לבין התוצאות שמתקבלות בקליניקה. השאלות הנוקבות שאתם מתבקשים לשאול את עצמכם יעזרו לכם לקבל החלטות טובות יותר ברגע שהחלטתם לא להתחמק מהתשובה שתענו לעצמכם. טיב ההחלטות שלכם הוא תמיד תוצאה ישירה שלהן, וכל החלטה מושכלת כזאת מביאה לתוצאה הרצויה ביותר.
חלק מהשאלות מתייחס ישירות לאותו חלום שהיה לכם כשחשבתם על הקליניקה שלכם. התשובות שתקבלו משאלות אלה יבהירו לכם גם עד כמה עסק משלכם, קליניקה שעוצבה כולה בדמותכם ולפי העדפותיכם, היא המענה למה שאתם מבקשים לעצמכם מהחיים. עד כמה אתם חיים את החיים הכי טובים שלכם בזכות העסק שלכם, שאו שאיבדתם את הקשר המקורי לאמונה שלכם בעצמכם ובייעוד שלקחתם על עצמכם. השתמשו בכלים הזמינים לכם בדרך כלל כדי לתכנן את הנתיב שנחוץ לכם.

האם למדתם אצל מורה מסוים שהאיר לכם את הדרך, שנתן דוגמה אישית ועזר לכם ללמד את עצמכם כל מה שנחוץ לכם? האם רכשתם את הידע שלכם תוך כדי התנסות או תוך כדי לימודים? האם גיבשתם את האמונות שלכם על טיפול, על מטופלים ועל עצמכם כמטופלים וכל המידע התחבר והשתלב זה בזה? כדי לדעת מה נחוץ לכם עוד יש להניח ולהודות בכך שטרם למדתם הכל, ושבכל יום אתם לומדים משהו חדש, גם על עצמכם, גם על החזון העסקי שלכם. אפשר להתחיל בדרך מסוימת, ואז להבין שהיא לא שלכם, או שמיציתם אותה עד כאן ומכאן יש ללכת בדרך חדשה. השאלה היא עד כמה תרשו לעצמכם להרפות ולשחרר כדי לא להיאחז בכוח במה שכבר לא עובד לכם?

יכול להיות שהגעתם לנקודה שבה העסק שלכם מעייף אתכם, ואתם כבר לא זוכרים אם כך חשבתם שזה צריך להיות, ואיבדתם את החשק והרצון לחדש ולהתחדש. למטפלים כאלה מוצע לנסות להסתכל על עצמם ועל העסק שלהם מהצד, להבין שאין מקום שבו אפשר לנוח על זרי הדפנה מבלי לחוות שינויים והסתגלויות למצבים חדשים. בכל מקום שבו מורגשת תקיעות, סטגנציה מסוימת, מומלץ לעבור למצב למידה מחודשת, לחפש את ההדרכה המתאימה לכם מבין המורים בתחום שבו אתם עוסקים, או שהייעוץ שנחוץ לכם הוא בעצם אישי יותר, לא קשור למקצוע אלא להגדרה שלכם כמטפלים ולמיצוב ומיתוג העסק שלכם. המצב המשברי שכל אחד עלול להרגיש גם בעסק החלומות שלו הו אתמיד הזדמנות לשאול שאלות נוקבות ולהשתמש בידע החדש לקבל את ההחלטות שיחזירו את החזון שלכם למסלול ואת האיכות וההנאה לחיים שלכם.

נכתב ע"י צוות טיפולוג – תוכנת ניהול למטפלים המאפשרת תיעוד מסודר ומאובטח של מהלך הטיפולים, ניהול מטופלים, תיעוד הסטוריית טיפולים ועוד
לקריאה נוספת על מערכת ניהול ותיעוד לעוסקים בטיפול

נסו עכשיו את מערכת טיפולוג חינם וללא כל התחייבות: הרשמה

האתר משתמש ב״עוגיות״ (cookies) לצורך שיפור חווית המשתמש