טיפול רציני בצחוק

ההנמקה הרפואית ידועה זה מכבר והיא רצויה בכל מקרה: כשצוחקים מגבירים את כמות החמצן המועברת למוח, מה שמחולל בתורו שינויים ניכרים כמו הורדת לחץ דם והורדת רמת הורמון הסטרס – קורטיזול. הדבר נבדק אצל עובדי הייטק בהודו, שעברו סדנת יוגה צחוק במשך שלושה שבועות, למשל, ונמצא כי רמות לחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי פחתו, יחד עם רמות הקורטיזול בדמם. אולם לא בגלל זה הומור משולב ככלי בטיפול, אלא בגלל סיבות שונות הקשורות למעמדו, הנושאים המותרים בחברה שלנו לטיפול הומוריסטי, ושימוש לא נכון בו.

מהו בעצם הומור, בהגדרה הפשוטה ביותר שלו? הומור הוא נקודת מבט לא שגרתית ומקורית שרואה במצב מסוים את המצחיק שבו, המפתיע, הלא צפוי והקליל. משום כך, הומור קשור ליצירתיות, וכאן היתרון הגדול שלו בטיפולים שמראש אפשר להחיל עליהם הומור, או כשמגיעים למבוי סתום, והוא מסייע ליצירת פריצות דרך בטיפולים. המטפל המנוסה יודע שיצירתיות היא לעתים הדרך היחידה שנותרת לאחר שניסו כל מה שאפשר.
הומור עוטף בלגיטימיות מה שאי אפשר היה לומר אחרת. מכיוון שהומור מבטא את היכולת לראות בכל מצב, קשה ככל שיהיה, את הזווית השונה בסיטואציה מסוימת בתהליך תרפויטי כלשהו. זווית זאת מציגה למטופל את מצבו בדרך שונה משנהג לראות, כמו לצפות בסרט ולראות במבט-על איך הדברים מקבלים אינטרפרטציה מפתיעה לאחר שהיה שקוע בראייה צרה מדי ללא אופק. משום כך, ההומור מרשה רק לו לומר דברים שלא יכול היה לחשוב ולומר אחרת, לאחר שהתבהרה התמונה.

מכיוון שהומור אינו צפוי, והוא טוב בעיקר כשהוא כזה, מפתיע ברגעים הנכונים והמתאימים לכך, סביר להניח שהוא גם אינו מתאים לכל מטפל או לכל מטופל. הנכונות של כל אדם לשמוע ולראות התבטאות או התנהגות יוצאת דופן בכלל, היכולה לזעזע לפעמים ברגע הראשון, היא התנאי הראשון לקבלת הומור לא רק בטיפול. קל מאוד להידרדר לשיפוט מחמיר של ההומור, או להבין אותו לא נכון ולייחס לו משמעות לא מודעת, כך שהתגובה למי שראה פתאום את האור בצורה יצירתית מאוד היא קריטית. הפתיחות של המאזין לאפשרות של פיתול כזה בעלילה הכרחית כדי למנוע אי הבנות, ואולי בגלל זה אנשים נרתעים מלהשתמש בו לעתים תכופות.
להומור יש יתרונות נוספים שאינם קשורים רק לטיפול אלא ליחסי אנוש בכלל. ברור למה החיוך בכלל ובדיחה בפרט מככבים בראש רשימת התנאים להצלחה בכל אינטראקציה עם זרים. הומור יוצר הקלה מיידית בסיטואציות של מפגש עם אנשים או תרבויות זרות, או כל מצב שיש לו פוטנציאל מתח גבוה. צחוק לא רק מקל על המתח, אלא גם בונה גשר של אמון והבנה בין אנשים.

הוא משחרר מסיטואציות מביכות בצורה מקורית, יוצר קרבה מיידית בין זרים, מסייע לתקשורת משום שהומור הוא כמו מוזיקה – שפה בינלאומית שלא תמיד זקוקים בה למילים. הוא מראה את הצד האנושי והקליל של האדם ובכך מנגיש אותם לאחרים, ומשום כך מצוין למנהלים במקומות עבודה או במשא ומתן שבו נחוצה תפנית. התפנית מושגת משום שהומור הוא הסימן המוסכם לאנשים להגיב ביצירתיות משל עצמם, ובכך מעודד אותם להתאמץ, לתרום מעצמם ולנסות לראות דברים אחרית, אולי משם יגיע הפתרון.

הומור מנפץ סטריאוטיפים, מוסכמות וסטיגמות. אם אנשים צוחקים יחד על אותם דברים, כנראה שאינם שונים מאתנו אחרי הכל, ואולי נפתח כאן פתח מסוים להגיע למה שמקורי וייחודי אצל האדם שמולי. אם האדם שמולי הבין את הבדיחה, אנחנו סוף סוף רואים באותה עין.

אם כך, למה עדיין כל כך קשה לשכנע אנשים לראות בצחוק כלי אנושי הראוי לשימושו של כל אחד? אולי משום שרק אנשים שיודעים להצחיק נחשבים לבעלי הומור, ולכן כל השאר מתקשים להרשות לעצמם למצוא הומור במצבים אחרים, יום-יומיים יותר, גם כשברור שלכולם יש אותו. הרי, אם זה לא היה כך, מי היה צוחק מהבדיחות של אותם בדרנים? סביר יותר להניח שזה משום שאנשים לא התנסו מספיק בהומור פורץ גבולות, או לא מבינים את הכלי המקורי הזה ולכן גם לא יודעים מהי התועלת שהוא עשוי להביא. אולי הם חוששים להרשות לעצמם לומר את הדברים המקוריים שהם רואים, אולי משום שלא עודדו אותם לכך מעולם.

כמו כן, נשאלת השאלה כיצד לשלב הומור בקליניקות שבהן מטפלים בבעיות רגשיות וגופניות כבדות משקל, מבלי ליפול לתוך מהמורות? יכול להיות שהומור אינו הולם את הגישה הטיפולית הספציפית בשום מקרה, או שהוא מפר את האיזון שבין המטפל למטופל, מעלה חשש מגלישה לפסים אישיים מדי שאינם רצויים. עם זאת, כפי שנאמר, להומור יש סיבות רבות שאינן מדידות רק בניסויים רפואיים וכדאי להקדיש להן מחשבה בכל זאת. כדאי גם לתת את הדעת לכל מה שהומור בקליניקה מחייב – פתיחות, הימנעות משיפוט, הערכה של המקוריות, הבנה של ההומור עצמו ומקומו בחיי המטפל והמטופל.

נכתב ע"י צוות טיפולוג – תוכנת ניהול למטפלים המאפשרת תיעוד מסודר ומאובטח של מהלך הטיפולים, ניהול מטופלים, תיעוד הסטוריית טיפולים ועוד
לקריאה נוספת על מערכת ניהול ותיעוד לעוסקים בטיפול

נסו עכשיו את מערכת טיפולוג חינם וללא כל התחייבות: הרשמה

האתר משתמש ב״עוגיות״ (cookies) לצורך שיפור חווית המשתמש